O 50 Clues

Sérii detektivních her 50 Clues: Trilogie Leopold vytvořil dánský autor Jeppe Norsker.

Herní příběh, který se odehrává ze značné části právě v Dánsku, byl pro hodně lidí překvapující. Zde je proto několik informací o hlavní postavě Marii a vysvětlení jejího hrůzného počínání ve hře.

Proč hra sleduje příběh zločince?
Jeppe Norsker vytvořil v roce 2018 kriminální únikovou hru 50 Clues: Rituál. Tato hra, dostupná pouze v původním dánském jazyce, je vyprávěna z tradičního pohledu policejního vyšetřovatele. Při testování hry se ale hráči nedokázali do příběhu dostatečně vžít. Chtěli více informací o postavě zločince – bylo totiž obtížné pochopit motivy jeho činů. Hrát v kůži vyšetřovatele bylo už stereotypní. Řešení se nabídlo samo: změnit úhel pohledu. A tak se zrodila myšlenka sledovat herní příběh z pozice pachatele. V Trilogii Leopold proto přihlížíme počínání nikoli vyšetřovatele, ale napůl šílené vražedkyně.

Ukazovat není propagovat
Tato hra nemá v žádném smyslu propagovat násilí. Hra vyobrazuje myšlení sériového vraha ve smyšleném příběhu, jaký jste už mnohokrát viděli ve filmech, knihách nebo počítačových hrách.

Autor je milujícím otcem dvou dětí. Události ve hře jsou založeny na těch nejhorších věcech, které si umí rodič představit. Tato hra úmyslně vyvolává pocity, které byste nechtěli na vlastní kůži nikdy zažít. Jste vystaveni vražedné mysli Marie. Dokud řešíte hádanky a pokračujete ve hře, nejste schopni ovlivnit její jednání. Stanete se tedy pasivním společníkem, jenž nemůže změnit sled hrozivých událostí. Ve hře si nemůžete zvolit, jestli postava někoho zabije, nebo ne. Jedná se o pevně daný příběh a vy se stáváte pouze jeho svědkem.

Celý příběh je založen na Marii, která má v hlavě svůj vlastní koncept světa. Silně věří v existenci duše a také tomu, že je možné duši přesunout z mrtvého těla do živé bytosti nebo předmětu. V jejích představách lze přemístit do jednoho těla více duší a koncentrovat tak jejich sílu. Tímto druhem reinkarnace přežívá i vědění a paměť jednotlivce. Marie je přesvědčená, že takto dokázal přežít i jeden z nejhorších vládců, belgický král Leopold II. Maria se rozhodla, že ho jednou provždy zastaví, ať to bude stát cokoliv. Nakonec si tato mise vyžádala mnoho obětí. Duše jsou totiž dobré nebo zlé a ona musí nashromáždit dostatek těch dobrých, aby se mohla mocnému Leopoldovi postavit.

Výuková hra: Těžký kufřík
Tato epizoda je určená pouze pro zaškolení hráčů před tím, než začnou hrát 1. díl trilogie. I tak je ale součástí celého příběhu. Tato konkrétní část se odehrává několik let před začátkem hlavní trilogie. Ukazuje, jak a za co byla Maria zatknuta. Zabila totiž krále Leopolda II. a zapečetila jeho duši v těle malého dítěte. Znetvořené tělíčko zabalila do alobalu a vnitřek kufříku, do kterého tělo uložila, vyskládala hliníkovými pláty. Kufřík poté zahrabala v lese hluboko do země. Naneštěstí pro Marii, policejní vyšetřovatelka kufřík našla a vyhrabala. Tím umožnila znovu povstat Leopoldově duši. Leopold vstoupil do jejího nenarozeného syna, který byl vůči tomu naprosto bezbranný. Maria je za zrůdný zločin odsouzena na doživotí v psychiatrické léčebně, ze které však v 1. díle trilogie utíká.

Demo: Svatyně
Tato drobná epizoda se odehrává pár let po Leopoldově trilogii a umožňuje nám odhalit, kam se bude příběh v budoucnu dále vyvíjet.

!! POZOR SPOILERY !!
Následující text byste neměli číst před tím, než odehrajete trilogii.

Maria již před svým zatčením připravila podrobný plán, jak v případě uvolnění Leopoldovy duše postupovat a krále Leopolda znovu najít a jednou provždy zničit. Celý tento plán je však složitě zašifrovaný. Maria zapomněla podrobnosti pod vlivem silných léků, kterými ji v léčebně nadopovali. Musí tedy znovu odkrýt plán, který už jednou vymyslela.

Díl 1.: Kyvadlo zesnulých
Maria má za cíl utéct z psychiatrické léčebny a najít „svého syna“ a z jeho duše načerpat dostatek síly. Není to její biologický syn a rozhodně ani není jediné dítě, ze kterého chce Maria čerpat sílu. Tento díl končí v bezpečném úkrytu, kde Maria spolu s Alexanderem provedou rituál na svou ochranu před králem Leopoldem.

Díl 2.: Bílý spánek
Bílý spánek je název rituálu, který chce Maria uskutečnit, aby načerpala sílu z duší svých obětí. Tento rituál se dá provést pouze ve starém solném dole, ve kterém se bude nacházet jak Alexander, tak jeho takzvaní „bratři“. Celý díl se točí okolo přípravy rituálu a jeho následného provedení. V jednu chvíli Alexander uteče z chráněného místa a Maria je donucena zabezpečit, aby se to už nikdy nestalo. Toto je pro mnoho hráčů velmi nepříjemná zkušenost.

Díl 3.: Leopoldův osud
Tak teď už stačí jen Leopolda najít a zničit. Jeho duše posedla syna policejní vyšetřovatelky, kterou známe z výukové hry Těžký kufřík. Maria dokáže vystopovat Leopolda až za hranice. Vaším cílovým bodem je tedy Švédsko.