O GRZE

50 Clues to gra stworzona przez Jeppe Norskera

Wiele osób jest zaskoczonych fabułą 50 Clues, więc oto kilka informacji o tym, dlaczego Maria postępuje w taki a nie inny sposób.

Dlaczego wcielamy się w sprawcę?
Kiedy zacząłem odkrywać ten gatunek gier kilka lat temu, stworzyłem bardziej tradycyjną wersję w języku duńskim, o nazwie 50 Clues: The Ritual. Podczas testów gry projektant gier Jacob Jaskov (Fog of Love) zwrócił moją uwagę na fakt, że podążanie za mordercą jest typową praktyką, która spowszedniała już graczom. Oczywistym rozwiązaniem było więc odwrócenie punktu widzenia. Narodził się pomysł podążania za sprawcą poprzez rozwiązywanie zagadek.

Prezentowanie to NIE promowanie
Ta gra w żaden sposób nie promuje przemocy lub zabijania. Jest jedynie obrazem umysłu seryjnej morderczyni w fikcyjnej historii, dokładnie tak samo, jak w wielu książkach i filmach które ukazały się do tej pory. American Psycho, Człowiek pogryzł psa, Maniac itd..

Osobiście mam dwoje dzieci, które bardzo kocham - wiele z wydarzeń przedstawionych w grze to najgorsze z moich wyobrażeń o tym, co mogłoby im się przytrafić. Poczucie dyskomfortu w trakcie rozgrywki jest z mojej strony celowym zabiegiem. Trylogia o Leopoldzie to nie rodzaj escape roomu, w trakcie którego powinniście się czuć dobrze. Wcielacie się w rolę sprawczyni i nie możecie zatrzymać biegu wydarzeń. Stajecie się czynnymi uczestnikami akcji, ale nie macie wpływu na jej rozwój. 50 Clues nie jest grą, w której podejmujecie decyzję: zabić czy nie. To gotowa narracja której doświadczacie poprzez rozwiązywanie zagadek.

Cała historia skupia się na Marii, która żyje w świecie własnej wyobraźni. Wierzy, że dusza istnieje, oraz że może przenosić się z ciała do ciała - lub do przedmiotu. Uważa, że można nawet skoncentrować wiele dusz w jednym ciele i w ten sposób zdobyć potęgę. Jej zdaniem ludzkie wspomnienia i wiedza mogą być kontynuowane w kolejnych inkarnacjach. Maria jest również przekonana, że jeden z najgroźniejszych złoczyńców świata, król Leopold II, posiadł tę sztukę. Stara się więc powstrzymać go za wszelką cenę. A jest ona wysoka. Dusze mogą być dobre lub złe, a Maria musi posiąść dostatecznie dużo tych dobrych, by być w stanie pokonać Leopolda - nadal żywego i bardzo potężnego.

Demo: Ciężka Walizka
Historia przedstawiona w wideoinstrukcji ("Jak grać") ma miejsce kilka lat przed wydarzeniami rozgrywanymi w trylogii Leopolda. Pokazuje moment, w którym Maria została złapana przez policję po tym, jak udało jej się zabić "Króla Leopolda" i zapieczętować jego duszę w ciele małego chłopca - za pomocą arkuszy ołowiu i folii aluminiowej, w walizce zakopanej w lesie. Niestety, pewna policjantka znajduje walizkę i "uwalnia" ponownie duszę Leopolda, która przeskakuje natychmiast do ciała chłopca, którego kobieta ma wkrótce urodzić. Maria, skazana na dożywocie i zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, ucieka z niego w części 1: Wahadle Umarłych, aby kontynuować dzieło swojego życia.

UWAGA, SPOILERY! NIE CZYTAJ DALEJ DOPÓKI NIE ROZEGRASZ CAŁEJ TRLOGII!

Maria jeszcze przed złapaniem przed policję podjęła środki, które w razie czego miały umożliwić jej ucieczkę. Plan jest skomplikowany a wskazówki - zakodowane. Dzięki temu tylko ona jest w stanie je rozszyfrować. Jednak w szpitalu była pod wpływem silnych leków, nie pamięta więc wielu szczegółów swojego planu. To podstawa dalszej rozgrywki - Maria musi przypomnieć sobie swój plan a następnie wcielić go w życie.

Część 1: Wahadło Umarłych
Pierwszym celem Marii jest uciec ze szpitala psychiatrycznego i zwiększyć swoją siłę. W tym celu musi odnaleźć "swojego syna", który będzie jej potrzebny w części 2. Nie jest to jej biologiczne dziecko, nie jest też jedynym, z którego chce ona wydobyć duszę. Gra kończy się, gdy oboje są bezpieczni w kryjówce i odprawiają rytuał mający ochronić ich rzed Leopoldem.

Część 2: Biały Sen
Biały Sen to nazwa rytuału, który Maria chce odprawić, aby przenieść dobrą duszę chłopca do swojego ciała. Ma to miejsce w starej kopalni soli, gdzie oprócz Alexandra znajdują się również jego "bracia". Cała część 2. to przygotowania do rytuału oraz jego odprawienie. W pewnym momencie Maria musi zapobiec ucieczce Alexandra, co dla większości graczy jest niekomfortowym doświadczeniem.

Część 3: Przeznaczenie Leopolda
Po odprawieniu rytuału celem Marii jest odnalezienie Leopolda i zniszczenie go. Jego dusza znajduje się w ciele syna policjantki, znanej graczom z wersji demo (wideoinstukcji). Wielki finał ma miejsce w Szwecji, gdzie Marii udaje się w końcu wytropić Leopolda.